مشکلات تعریق

گردآورنده:دکتر محمد ابراهیمی راد

تعریق و فرایند عرق کردن، برای بدن بسیار ضروریست. بعضی ها به اشتباه فکر میکنند که کار اصلی تعریق بدن، دفع سموم است در حالی که وظیفه اصلی تعریق، تنظیم درجه حرارت بدن است. این فرایند، برای خنک نگه داشتن بدن امری بسیار مهم و ضروری به حساب می آید.

حال ممکن است همین فرایند ضروری برای بدن، برای بعضی از افراد بیش از اندازه باشد و فرد را دچار مشکلات بسیاری کند. یعنی در شرایطی که بدن فرد هیچ نیازی به خنک شدن ندارد، تعریق اتفاق می افتد.

این بیماری میتواند از رنج سنی کودکی شروع و تا 50 سالگی هم ادامه داشته باشد.

در بعضی از افراد تعریق تمامی بدنشان را درگیر میکند که در این افراد ممکن است دلیل اصلی آن، ژنتیکی باشد و یا اگر ژنتیکی نبود ممکن است عوارض داروهایی باشد که مصرف میکنند (مانند داروهای فشار خون) و یا دچار بیماری هایی شده باشند که دچار تعریق سراسری بدن شده است (مانند سکته مغزی و پرکاری تیروئید) و به همین علت، کسانی که تعریق سراسری دارند باید به طور دقیق و کامل توسط یک متخصص پوست معاینه شوند تا علت اصلی تعریق سراسری این افراد مشخص شود و سپس برای آن راهکارهای درمانی بکار گرفته شود.

در بعضی از افراد نیز تعریق، فقط بعضی از قسمت های بدن را مانند دست و یا پاها درگیر میکند که این نوع تعریق موضعی، هیچ ربطی به داروهایی که فرد مصرف میکند و یا بیماری هایی که فرد دچارش شده است ندارد و یک بیماری پوستی به حساب می آید. علت آن هم بطور دقیق مشخص نشده است اما خیلی ها آن را ژنتیکی میدانند. این نوع تعریق موضعی معمولا بطور قرینه یکدیگر اتفاق می افتد. یعنی اگر در دست ها ایجاد شود، در هر دودست ایجاد میشود.

برای درمان تعریق موضعی معمولا از بوتاکس استفاده میکنند، زیرا بهترین روش درمانی برای تعریق موضعی است. یعنی با سوزن های مخصوص، مقداری از این ماده را به کف دست و یا زیربغل فرد تزریق میکنند و اثرش تا حدود 3ماه باقی میماند و اگر این کار بعد از طی شدن زمان اثرگذاری تکرار شود، اینبار مدت زمان بیشتری را در محل تزریق باقی میماند.

در بازار داروهای ضد تعریق هم وجود دارد که این نوع داروها فقط تا زمانی که مصرف میشود اثر دارد. این داروها اغلب به شکل کرم و یا محلول است که البته برای اینکه بدانید چه دارویی و با چه دوزی را باید مصرف کنید، حتما نزد یک متخصص پوست بروید تا او اگر برای شما تشخیص داد که باید از این داروها استفاده کنید، بهترین داروی مناسب پوست شما را به شما معرفی کند.

روش درمانی دیگری که برای تعریق استفاده میشود، استفاده از دستگاه "یونوتوفرز" است که با تجویز پزشک میتوانید آن را تهیه کنید.

اگر دچار تعریق شده اید حتما به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا بهترین راهکارهای درمانی را برای شما تجویز کند.