پیسی

گردآورنده:دکتر محمد ابراهیمی راد

در این بیماری پوست رنگدانه هایش را ازدست میدهد. تکه های پوست بسیار روشنتر از رنگ اصلی پوست هستند. دربعضی از افراد، این بیماری در چندین قسمت مختلف از پوست بدن آنها اتفاق می افتد.

پیسی معمولا روی پوست ایجاد میشود، اما در بعضی افراد تکه های مو هم میتواند سفید شود. در برخی از افراد هم، رنگدانه های داخل دهان آنها از دست میرود وسفید میشود. حتی چشم هم میتواند رنگدانه هایش را ازدست بدهد. همه مردم از هر قوم ونژادی میتواند دچار این بیماری بشود. این بیماری مسری نیست. خطری هم زندگی فرد را تهدید نمیکند، اما این بیماری میتواند شدیدا عزت نفس فرد را از وی بگیرد. فرد دیگر تمایلی به رفت آمد با دوستان و فامیل خود ندارد. احتمال افسرده شدن بیمار بسیار زیاد است. برای رفع این مشکلات بیمار باید استراتژی های برخورد با دیگران را بیاموزد.

علائم و نشانه ها :

پیسی در این نواحی دیده میشود :

 • مو ( سر، ابرو، مژه، ریش )
 • پوست
 • داخل دهان
 • اندام تناسلی

بیشتر مردم این بیماری را بر روی پوست خود مشاهده میکنند. آنها احساس سلامتی خود را دارند، فقط رنگ پوست آنها بسیار روشن و حتی کاملا سفید میشود. تعداد بسیار اندکی از بیماران خارش و سوزش را گزارش میکنند.

پیسی دست :

پیسی مو :

پیسی گسترش یافته :

انواع پیسی و مشخصات آنها:

پیسی یکطرفه :

در یک بخش از بدن ایجاد میشود، مانند یک پا و یا یک دست .حدود نیمی از مردم رنگدانه های موهایشان را از دست میدهند، مانند موی سر ویا مژه و ابرو. در سنین پایین شروع میشود. حدود یکسال پیشرفت میکند و سپس متوقف میشود.

پیسی عمومی (ولگاریس و یا دوطرفه ) :

شایع ترین نوع پیسی است .درهر دوطرف بدن ایجاد میشود .اغلب در دست ها ویا اطراف چشم و حتی پاها ایجاد میشود .اغلب با از دست دادن سریع رنگ پوست آغاز میشود .از دست دادن رنگدانه ها گسترش پیدا میکند و مناطق دیگر را هم درگیر میکند.

پیسی 3 زیر گروه دارد که این زیرگروه ها به شما میگوید که پیسی چه مقدار از پوست را درگیر میکند:

 • موضعی: بصورت چند لکه و یا تکه محدود در یک یا چند ناحیه از بدن است
 • گسترش یافته: این لکه ها در بدن زیاد و پراکنده است
 • کل بدن: اکثر رنگدانه های بدن ازبین میرود که بسیار نادر است

هیچ راهی برای پیش بینی مقدار رنگدانه های از دست رفته وجود ندارد. در یک فرد ممکن است برای یکسال از بین رفتن رنگدانه ها متوقف شود و در بعضی افراد مداوم لکه های جدیدی ایجاد شود.

چه کسانی به این بیماری دچار میشوند :

میلیون ها نفر در سراسر جهان به این بیماری دچار شده اند که اغلب کمتر از 21 سال سن داشته اند. حدود نیمی از افراد مرد و نیمی دیگر زن بوده اند.

خطر ابتلا به پیسی با شرایط زیر افزایش پیدا میکند :

 • نسبت خونی نزدیک داشتن با فردی که پیسی دارد
 • داشتن یک بیماری خودایمنی مخصوصا بیماری "هاشیموتو" و یا "آلوپسی آره اتا"

علل ایجاد بیماری

این بیماری وقتی ایجاد میشود که سلول ملانوسیت از بین میرود. این سلول رنگ پوست و رنگ مو را تولید میکند. هنوز دلیل قطعی برای اینکه این سلول ها چرا میمیرند تعیین نشده است.

تشخیص

پزشک از این 3 طریق پی به وجود این بیماری میبرد:

 • بررسی سابقه پزشکی بیمار
 • معاینه فیزیکی
 • آزمایش خون و بررسی سلامت غده تیروئید

درمان

پیسی قابل درمان نیست ولی درمان ها کمک میکنند تا رنگ از دست رفته پوست بازگردد. درمان به سن بیمار و میزان سلامتی بیمار و حجم درگیر شده پوست بستگی دارد.

درمان ها :

بدون دارو و درمان پزشکی :

این درمان به وسیله لوازم آرایش انجام میشود که بیشتر برای کودکان توصیه میشود، تا از عوارض داروها در امان باشند.

ایرادات : وقت گیر است و برای بدست آمدن نتیجه باید بسیار صبر کرد.

درمان های پزشکی و دارویی :

داروهای موضعی در این درمان استفاده میشود. تجویز کورتیکواستروئید موضعی قوی و یا بسیارقوی انجام میشود. 45درصد بیماران بعد از 4 تا 6 ماه حداقل بازگشت برخی از رنگ پوست خود را شاهد هستند. برای افراد با رنگ پوست تیره داروهای موضعی بسیار مناسب است. داروهای موضعی برای صورت و برای پاها و دست ها هم مناسب است.

ایرادات : این داروها عوارض جانبی دارند. مثلا عوارض کورتیکواستروئید برای پوست، دچار شدن به آتروفی پوست به مدت یکسال و بیشتر است. آتروفی یعنی پوست بسیار نازک و شکننده میشود.

درمان با نور :

بیمار در یک کابین نوری قرارمیگیرد ویا با لیزر درمان میشود. لیزر برای درمان منطقه کوچک پوستی است، ولی کابین نور برای پیسی گسترده استفاده میشود. بهترین درمان برای صورت است و حداقل نتیجه را برای دست و پاها دارد. حدود 70درصد بیماران نتیجه درمان با لیزر را میبینند. بیمار باید 2 تا 3 نوبت درمان در هفته را به مدت چندین هفته ادامه دهد که این نیاز به صبور بودن بیمار دارد. ممکن است این درمان ها با کورتیکواستروئید ترکیب شوند.

نوردرمانی PUVA :

با استفاده از نور UVA و داروی پسورالن، سعی در بازگشت رنگدانه های پوستی میکنند. حدود 50 تا 75 درصد این درمان موثر است. البته برای دست و پاها زیاد تاثیر ندارد. وقت گیر است و نیاز به درمان در یک بیمارستان دارد بصورت هفته ای 2بار دارد و اینکار باید حدود یکسال انجام بشود. این درمان (پسورالن) میتواند بر روی چشم ها تاثیر بگذارد پس لازم است چشم ها هم مورد معاینه قرار بگیرند.

جراحی :

در مواقعی استفاده میشود که درمان های بالا تاثیر نداشته باشد و حدود 6 ماه هیچ رنگی تغییر نکرده باشد. بیشتر برای از بین بردن پوست و یا قراردادن سلول های رنگدانه ای در قسمت هایی است که رنگدانه ها از بین رفته است. میتواند برای 90 تا 95 درصد بیماران موثر باشد. عوارض اینکار میتواند نتیجه ندادن و یا عفونت و یا سنگفرشی شدن پوست باشد.

درمان های غیر متعارف :

استفاده از ویتامین ها و مواد معدنی و اسید های آمینه در این درمان است.

بیرنگ شدگی :

این درمان رنگدانه های باقی مانده از پوست را هم حذف میکند. افراد خیلی کمی حاضر به اینکار هستند. نتیجه این درمان یک فرد با پوستی کاملا یکدست سفید است. برای اینکار نیاز به مصرف یک کرم برای یک یا دوبار مصرف در روز هستید که این کرم رنگدانه های شما را ازبین میبرد.

توصیه های پزشکی برای بیماران مبتلا به پیسی :

از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید زیرا آفتاب سوختگی پیسی را بدتر میکند. نکات زیر را در مورد نور خورشید رعایت کنید :

 • از ضدآفتاب استفاده کنید
 • هرروز 15 دقیقه قبل از رفتن به بیرون ضدآفتاب بزنید
 • هر 2ساعت یکبار آن را تجدید کنید
 • با استفاده از لباس بدن خود را بپوشانید
 • سعی کنید در سایه قرار بگیرید
 • از لامپ ها و تخت های برنزه کننده استفاده نکنید
 • خالکوبی و تاتو نکنید

در صورت داشتن سوالات بیشتر، به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.