پیتریازیس روزه آ

گردآورنده:دکتر محمد ابراهیمی راد، تاریخ:1394/1/9

یک بیماری شایع پوستی است که باعث خارش خفیف می شود. این بثورات معمولا خود به خود و بدون درمان از بین می رود . مدت انتظار برای بهبودی این بثورات پوستی معمولا 6 تا 8 هفته بطول می انجامد. گاهی اوقات هم بسیار طولانی میشود.

این بثورات ممکن است با خارش بسیار همراه باشد که در اینصورت باید با پزشک مشورت کنید . زنان هم اگر در دوران بارداری دچار این بیماری شوند حتما باید به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنند.

علائم :

  • لکه مادر : اولین نشانه این بیماری، ایجاد لکه پوستی است که معمولا بزرگ است و بمدت 2 هفته بطول می انجامد که به آن " هرالد " و یا " لکه مادر" میگویند. در افرادی که پوست روشن دارند لکه معمولا به رنگ صورتی دیده میشود و در افرادی که پوست تیره دارند لکه به رنگ قهوه ای دیده میشود.
  • لکه های دختر : بعد از مدتی ممکن است لکه های کوچکتر ولی با تعداد زیاد روی پوست ایجاد شود که ممکن است در هر قسمتی از بدن مانند گردن ویا سینه و شکم و بقیه اعضای بدن دیده شود که بیضی شکل هستند و ممکن است حتی این لکه های کوچک در کنار یکدیگر یک شکل هندسی مانند درخت را ایجاد کنند که به اینها لکه های دختر گفته میشود.
  • زخم در مناطق در معرض نور : ممکن است لکه ها در صورت و یا دست و پا نیز دیده شود.
  • خارش : لکه ها ممکن است در نیمی از افراد دچار شده به این بیماری با خارش همراه باشد. خارش وقتی بدتر میشود که پوست به هر دلیلی مانند حمام و یا فعالیت زیاد گرم شود.

در موارد نادر، در بعضی از افراد، بیماری ممکن است با لکه مادر نمایان شود و لکه های دختر را روی پوست خود نبینند.

چه کسانی این بیماری را میگیرند

شانس گرفتن این بیماری برای همه افراد وجود دارد . اما این شانس برای این افراد بسیار بیشتر است :

  • بین 10 تا 35 سال دارند
  • در دوران بارداری بسر میبرند

چه چیزی باعث این بیماری میشود

هیچ دلیل واضح و مشخصی برای این بیماری وجود ندارد . پزشکان میگویند که این بیماری به احتمال خیلی زیاد مسری نیست و از فرد بیمار به بقیه افراد منتقل نمیشود.

تشخیص پزشکان

پزشکان متخصص پوست اغلب اگر به وجود این بیماری مشکوک شوند با یک آزمایش خون و یا نمونه برداری از پوست نسبت به وجود این بیماری اطمینان حاصل میکنند.

درمان

این بیماری معمولا بدون درمان از بین میرود . معمولا برای بعضی ها 2 هفته و برای بعضی دیگر 6 تا 8 هفته و حتی بیشتر از 8 هفته بطول می انجامد. فقط اگر فرد خارش شدید داشته باشد پزشک متخصص برای رفع خارش دارو تحویز میکند.

راه های تسریع در بهبودی این بیماری :

  • به دیدن پزشک متخصص پوست بروید
  • برای حمام خود آب ولرم را انتخاب کنید
  • سعی نکنید پوست خود را بیش از حد گرم کنید