میزان حساسیت پوست

گردآورنده:دکتر محمد ابراهیمی راد

اگر پوست شما بندرت جوش میزند و یا بندرت دچار سوزش و قرمزی میشود باید بدانید شما دچار پوست مقاوم هستید. اما اگر پوست شما زیاد جوش میزند و یا زیاد دچار التهاب و قرمزی مخصوصا بعد از استفاده از لوازم آرایشی میشوید شما دارای پوست حساس هستید.

کسانی که دارای پوست حساس هستند باید سعی کنند کمتر از لوازم بهداشتی همگانی استفاده کنند زیرا اگر محصول مورد استفاده با پوست انها نسازد، ممکن است پوست آنها را دچار التهاب و قرمزی و سوزش کند.

اینجور افراد حتما باید محصولات مخصوص پوست خودشان راتهیه کنند. یعنی بسته به اینکه پوستشان چرب است یا خشک و اینکه چقدر حساس است باید محصول آرایشی را تهیه کنند.

پوست حساس به 4 حالت تقسیم بندی میشود :

مستعد جوش :

کسانی که این نوع پوست را دارند، معمولا دارای پوست چرب می باشند ولی هستند کسانی که پوست آنها خشک است ولی مستعد جوش زدن است. این نوع از افراد باید هنگام تهیه یک محصول آرایشی دقت کنند که محصولی را خریداری نمایند که بر روی آن کلمه بدون چربی (Oil Free) نوشته شده باشد.

همراه با احساس سوزش :

این نوع از افراد دائما دچار سوزش و خارش در پوست خود هستند که در بعضی از مواقع ممکن است بعد از مصرف کرم های خاصی که حاوی اسید لاکتیک هستند، و یا هنگامیکه در معرض باد و سرما و گرما قرارمیگیرند، سوزش پوستشان بیشتر شود.

مستعد آلرژی و اگزما :

این افراد با مصرف اکثر کرمها و لوازم آرایشی دچار حساسیت و اگزما میشوند که بهتر است اینجور افراد از کرمها و لوازم آرایشی استفاده کنند که بر روی آن Hypoallergenic حک شده باشد. البته همین نوع کرم ها هم ممکن است باعث حساسیت بشود.

مستعد قرمز شدن :

اکثرا برای افراد بالای 30 سال پیش می آید. پوست این نوع افراد، معمولا بعد از مواجه شدن با آفتاب، استحمام، تغییر دمای محیط و یا مضطرب شدن حالت گرگرفتگی و قرمز شدن به آن دست می دهد. معمولا برای درمان این نوع از افراد، از ترکیبات ضد التهاب مانند امگا3 استفاده میکنند.

برای تشخیص اینکه پوست شما حساس است یا خیر، به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.