پاک کننده های صورت

گردآورنده:دکتر محمد ابراهیمی راد

همانطور که میدانید چربی در آب حل نمیشود و به همین دلیل است که وقتی از مواد آرایشی استفاده میکنید، شستن آن با آب خالی نمیتواند پوست شما را تمیز کند.

بعضی از مردم هم به دفعات زیاد، از صابون برای پاک کردن آرایش خود استفاده میکنند در حالی که باید بدانند صابون بسیار قلیایی است و PH آن حدود 10 هست در حالیکه PH پوست شما 5 است و همین تفاوت میتواند به پوست شما آسیب بزند. در واقع صابون نه تنها چربی های آرایشی را از پوست شما حذف میکند بلکه چربی های خود پوست شما را نیز حذف میکند که باعث خشکی مکرر پوست میشود و به پوست شما آسیب میزند. پس باید بدانید که پاک کردن آرایش با صابون های معمولی کاری بسیار اشتباه است زیرا باعث خشکی و کدری پوست شما میشود.

حتی استفاده کردن از صابون های کرمدار نیز توصیه نمیشود زیرا به هرحال نوعی صابون است. اگر خیلی علاقه به پاک کردن آرایش با صابون دارید بهتر است از پن که پاک کننده غیر صابونی است استفاده کنید.

البته با پیشرفت علم، در حال حاضر اکثر مردم از سورفاکتانت ( پاک کننده های آرایش غیر صابونی ) استفاده میکنند که نسبت به صابون بسیار کم ضررتر است.

این پاک کننده ها به دو صورت یافت میشوند :

  • بدون نیاز به آب
  • نیازمند به آب

پاک کننده های بدون نیاز به آب را باید به وسیله پنبه روی پوست خود بمالید و نیازی هم به آب برای تمیز شدن صورت شما ندارد بلکه با استفاده از یک پنبه آغشته به این پاک کننده میتوانید پوست خود را تمیز کنید.

از این نوع پاک کننده بیشتر برای صورت استفاده میشود. اگر زیاد از مواد آرایشی استفاده میکنید و متعاقب آن زیاد از پاک کننده ها استفاده میکنید، استفاده از این نوع پاک کننده برای شما مناسبتر است. زیرا بعد از اینکه از این نوع پاک کننده استفاده کردید یک لایه مرطوب روی پوست شما باقی میماند که اثر مرطوب کنندگی دارد و بهتر است آن را با آب نشویید.

برای پوست های چرب یا مختلط بهتر است از پاک کننده های نیازمند به آب استفاده کرد. یعنی پاک کننده هایی که بعد از استفاده باید صورت را به خوبی با آب بشویید. ولی اگر پوست شما خشک است و از سن و سال جوانی رد شده اید بهتر است از پاک کننده های بدون نیاز به آب مثل شیرپاک کن استفاده کنید. البته شیر پاک کن ها برای آرایش های چرب و روغنی کاربرد دارند.

اگر میخواهید بدانید که بهترین نوع پاک کننده برای پوست شما چیست بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنید.